Autor: Michał "Wittkacy" Witkowski
Andrzej Świerad urodził się około 980 roku. Przez lata żył wraz ze swym towarzyszem Benedyktem w pustelni w okolicach miejscowości Tropie nad Dunajcem. Ks. Jan Długosz opisując rok 998 w swej Historii Polski z XV wieku pisze: "W tym czasie słynęli przykładnym życiem i obyczajami dwaj mężowie: Świerad, który zamieszkiwał pustelnię pod skałą (dziś jeszcze widoczną) nad rzeką Dunajcem w pobliżu miasta Czchowa, w diecezji krakowskiej, w której przez wiele lat zmagał się dla Chrystusa- i Benedykt.
Obaj pustelnicy, opuściwszy Polskę, udali się na Węgry i żyli w klasztorze benedyktynów na Panońskiej Górze..."W tym opactwie benedyktyńskim mieszczącym się na górze Zabor koło Nitry (obecnie Słowacja) Świerad przyjął habit zakonny i imię Andrzej. Przez jakiś czas mieszkał w klasztorze, później osiadł w niedalekiej pustelni. Gdy zmarł około roku 1030-1034 podniesiono jego relikwie i przechowywano w kościele św. Emerana w Nitrze. Później Świerad Andrzej stał się patronem tego kościoła.
Towarzyszący Andrzejowi Świeradowi drugi pustelnik o imieniu Benedykt został wkrótce po śmierci swego mistrza napadnięty przez zbójców. Zamordowali go oni nad rzekę Wag, a ciało wrzucili do wody koło Skały, w pobliżu Terenczyna na Słowacji.
Obaj benedyktyni-pustelnicy Andrzej Świerad, zwany również Żurawkiem i Benedykt zostali kanonizowani na synodzie prowincji węgierskiej w Nitrze w 1083 roku. Ich pamiątkę obchodzi Kościół 13 lipca.
Ojciec Święty Jan Paweł II w 900 rocznicę kanonizacji świętych Andrzeja Świerada i Benedykta w 1983 roku tak pisał: "Uczy on (Andrzej) przede wszystkim ludzi naszych czasów, tak bardzo skłaniających się ku przyjemnościom i przemijalnym dobrom ziemskim, że tylko Bóg jest jedynym Dobrem, którego całym sercem, całą duszą i ze wszystkich sił należy pragnąć".
O autorze:
Niegdyś wielki górołaz, dziś psycholog pracowy;) Półprzewodnik. W ramach kursu przewodnickiego kilka lat temu popełnił rewelacyjną pracę przekrojową dotyczącą miejsc kultu i osób świętych w Beskidach.
Niegdyś wielki górołaz, dziś psycholog pracowy;) Półprzewodnik. W ramach kursu przewodnickiego kilka lat temu popełnił rewelacyjną pracę przekrojową dotyczącą miejsc kultu i osób świętych w Beskidach.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz