środa, 10 sierpnia 2022

Skanseny spod Babiej Góry

Zubrzyca Górna - Muzeum Wsi Orawskiej

Skansen Wsi Orawskiej ©

Położenie idealne. Pomiędzy pasmem Policy, a pasmem Babiej Góry. Idealne miejsce na wycieczki i wędrówki. Blisko na Orawę. Po drugiej stronie przełęczy Krowiarki- Zawoja, centrum turystyczne z wieloma zabytkami, karczmami, i innymi miejscami do spędzenia wolnego czasu.


Orawski Park Etnograficzny, otwarty w 1955 r. W skansenie znajdują się domy, wiejskie warsztaty rzemieślnicze, szkoła, dwie karczmy, dzwonnica oraz dwór. Najciekawszym obiektem Parku jest dwór Moniaków z XVII i XVIII w. We wnętrzu dworu zgromadzono meble, naczynia i sprzęty z XIX w. W budynkach gospodarczych wokół dworu przedstawiono różne działy gospodarki orawskiej.

Do najbardziej interesujących obiektów budownictwa chłopskiego należy chałupa Franciszka Kota z 1869 r. Jest to budynek z piętrową nadbudową. Czterospadowy dach nakryty jest gontem. Na uwagę zasługuje także chałupa z Jabłonki z 1843 r., w której przedstawiono dawne tkactwo orawskie. Warto też zobaczyć 4 wiejskie zakłady przemysłowe: olejarnię, kuźnię, tartak i folusz. W olejarni wyrabiano z siemienia lnianego olej a w foluszu za pomocą gorącej wody i drewnianych młotów spilśniano sukno do wyrobu ubrań.

Skansen Babiogórców w Zawoi Markowej

Skansen Babiogórców w Zawoi znajduje się przy zielonym szlaku na Babią.

Przy końcu drogi asfaltowej w Zawoi Markowej.

Skansen w Zawoi-Markowej ©

Skansen im. Józefa Żaka w Zawoi- Markowej prezentuje budownictwo mieszkalne Babiogórców. Jego początki sięgają 1973 r. Obecnie skansen składa się z trzech chat. Najstarszym obiektem (z początku XIX w.) jest kurna chata Franciszka Słopiaka z Zawoi-Budzonie, przeniesiona tutaj w 1987 r. 

Ponadto w skansenie znajduje się dom Stefana Gancarczyka z 1910 r. Najstarszy budynek z 1900 roku przeznaczono w całości na cele muzealne. Chata wzniesiona została z bierwion drewna iglastego. Szpary pomiędzy belkami utkane są  mchem polepionym gliną. Dwuspadowy dach pokryto gontem. Domostwo podzielone jest na 2-izbową część mieszkalną i dawną stajnię, w której obecnie urządzono wystawę oleodruków. W części mieszkalnej znajduje się bogata ekspozycja etnograficzna.

Co ciekawe, w jednej z chat regionalnych urządzono sezonową noclegownię dla turystów- wspaniale wpisuje się w klimat chatek studenckich.

Niewielki skansen gdzie znajduje się kilka zabytków XIX- wiecznego drewnianego budownictwa ludowego z regionu orawskiego. Głównym obiektem jest chałupa zbudowana w 1806 r. Jest to budynek konstrukcji zrębowej, nakryty gontowym dachem półszczytowym z otworami dymnikowymi w połaci, z podcieniem od frontu wspartym na słupach. We wnętrzu eksponowane są  meble, sprzęty, narzędzia rolnicze i różne przedmioty jakich używano w gospodarstwie chłopskim w XIX i na początku XX w. 

Sidzina - skansen regionu orawskiego

W małym spichlerzu znajduje się wystawa poświęcona okresowi II wojny światowej. Obejrzeć tutaj można m.in. mundury, broń, fotografie z akcji partyzanckich i egzemplarze prasy podziemnej z czasów okupacji hitlerowskiej. W skansenie zobaczyć można także kuźnię z wyposażeniem przeniesioną ze Spytkowic oraz dzwonnicę. Wieś prześlicznie położona. Dogodne wyjście w pasmo Policy- na halę Krupową. W zimie szlak odśnieżany. Wieś trudna do osiągnięcia komunikacyjnie. We wsi prześliczna kapliczka. Kilka kilometrów dalej Zubrzyca i skansen wsi orawskiej.

Źródło: Szlak Architektury Drewnianej


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz