środa, 10 sierpnia 2022

Zawoja - drewniaki

Zawoja - kościół

 Kościół parafialny pw. Św. Klemensa Papieża i Męczennika z II poł. XlX w.; trójnawowy, konstrukcji sumikowo-łątkowej, pokryty blachą; wnętrze: polichromia z 1930 r., ołtarz główny z XlX w. Kościół jest trójnawowy z nawą poprzeczną (świątynia wzniesiona została na planie wydłużonego krzyża). Od zachodu dobudowana jest czterokondygnacyjna wieża konstrukcji słupowo-ramowej, przechodząca stopniowo z kwadratu w ośmiobok. Nakrywa ją hełm ostrosłupowy. 


Wnętrze kościoła nakrywają stropy, których konstrukcja wsparta jest na ścianach nośnych i żeliwnych kolumnach. Nad skrzyżowaniem naw znajduje się pozorna kopuła. Nawy wydzielone są  żeliwnymi kolumnami. Wyposażenie świątyni jest późnobarokowe. W ołtarzu głównym znajdują się obrazy Matki Boskiej Niepokalanie Poczętej. Drewniana ambona dekorowana jest ornamentem późnobarokowym. Kamienna chrzcielnica barokowa nakryta jest drewnianą, rokokową pokrywą.

Zawoja - karczma

Karczma z 1836 r., drewniana, w konstrukcji zrębowej, oszalowana. Przybudówki są  konstrukcji słupowo-ramowej. Budynek nakryty jest dachem półszczytowym pokrytym gontami i papą. Obiekt został zbudowany na planie prostokąta, jest symetryczny, dwudzielny, z sienią przechodnią. W końcu lat 40. XX w. z jednej strony sieni znajdowała się izba i piekarnia, a z drugiej duża sala sklepowa ze składzikiem i komorą. Wnętrze nakrywają stropy belkowe. Na jednej z belek wyryty jest napis dewocyjny oraz nazwisko fundatorki i data budowy karczmy. Charakterystycznym elementem budynku jest głęboki podcień wsparty na ośmiu profilowanych słupach z mieczami, założony na całej długości elewacji frontowej karczmy

Karczma stała naprzeciwko kościoła. Teraz jest w trakcie przenosin na nowe miejsce- skrzyżowanie dróg w tzw. Widełkach.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz