środa, 10 sierpnia 2022

Drewniaki na Pogórzy Wiśnickim

 

Złota - kościół św.Michała Archanioła

 


 Został zbudowany w 1649 roku - drewniany, konstrukcji zrębowej, oszalowany deskami, z czworoboczną wieżą. Jest to kościół jednonawowy z kruchtą boczną. We wnętrzu znajdują się trzy barokowe ołtarze z drugiej połowy XVII wieku, polichromowane i bogato zdobione.
W ołtarzu głównym umieszczono obraz Matki Bożej Częstochowskiej. W zwieńczeniu ołtarza jest obraz św. Michała Archanioła, patrona kościoła. Ołtarze boczne, to ołtarz Matki Bożej z Dzieciątkiem i ołtarz Serca Pana Jezusa. Nadto barokowe obrazy św. Marii Magdaleny i św. Jana Nepomucena.
W przedsionku znajduje się zabytkowa chrzcielnica z XVII wieku.

Kamionna - kościół na obrzeżach

 https://www.geocaching.com/geocache/GC7AHVW


Piękny i zabytkowy drewniany kościół w Kamionnej ustyuowany jest niemal na obrzeżach wsi, a nie w centrum jak to jest zwykle przyjęte. Wiąże się to z historią jego powstania.

Przed I wojną światową w Kamionnej nie było osobnej parafii, a jej mieszkańcy należeli do parafii Kanoników Regularnych od Pokuty św Marka  w Trzcianie. W czasie wojny do wojska powołany został kleryk pochodzący z Kamionnej i on to w parafii pod Mielcem spisał testament, w którym chciał, aby w razie jego śmierci na jego polu wybudowano kaplicę. Po tym jak zginął w 1915 roku na froncie tak też się stało, ale na oddanych przez niego terenach miejscowi postawili nie kaplicę, a kościół.

Dzwonnica w Łapczycy

Imponująca dzwonnica drewniana z XIX w., o wysokości 10 metrów, znajduje się przy kościele w Okulicach. Warto zwłaszcza zwrócić uwagę na ładną izbicę z symbolicznymi strzelnicami kluczowymi. We jej wnętrzu zawieszony jest dzwon z plakietką Dzieciątka Jezus odlany w 1648 r. Podobny, choć znacznie starszy, bo z 1510 r., pochodzi z XVII- wiecznej dzwonnicy w Sobolowie. Nieco młodsza (XVIII w.) jest drewniana dzwonnica w Łapanowie przy kościele św. Bartłomieja. To jedyny tego typu obiekt, który w roku ubiegłym został gruntownie odnowiony.



Warto dodać, że w grudniu 2008 dzwonnica spłonęła, tuż po włączeniu jej do szlaku architektury drewnianej

Ciekawostką jest fakt, ze pożar pochłonął rekonstrukcję- oryginalna dzwonnica doszczętnie spłonęła w 1987. Z tego powodu nie dało się jej odbudować, zachowując, choć część elementów konstrukcji, lecz podjęto decyzję o jej rekonstrukcji. Dziś- po ponownym nieszczęściu- wójt zapowiada kolejną rekonstrukcje.

Czchów - zabudowa


Lokowany na prawie magdeburskim w XIV w. Plan wytyczono w formie owalnicy z czworobocznym rynkiem pośrodku, z którego naroży wychodziły pary ulic. Jego zabudowę tworzyły domy drewniane, zrębowe, szczytowe, prostokątne dwu- lub trzytraktowe. Od frontu miały podcienia ze słupami w formie balasów z profilowanymi zaś trzałami. Nakrywały je dachy naczółkowe z okapami. Środek rynku zajmował ratusz (rozebrany w XVIII w.). W narożniku południowo- wschodnim placu wzniesiono w 1346 r. gotycki, murowany kościół pw. Narodzenia Najświętszej Marii Panny, powiększany w 1430 r. i w XVIII w. Tradycyjna zabudowa zachowała się w Czchowie fragmentarycznie i zwarty charakter ma jeszcze w Rynku, gdzie częściowo zrekonstruowana została po pożarze w 1946 r., według projektu H. Jasińskiego, jako murowana zabudowa szczytowa z podcieniami w traktach przedprożowych.

Tymowa - kościół



Zbudowany  został w 1764 roku. Ma konstrukcję drewnianą, oszalowaną, wyposażoną w tzw. sobótki. Kiedy wejdziemy do wnętrza budowli zostaniemy zauroczeni jego barokowym i rokokowym wystrojem. Zobaczymy cztery bogato zdobione ołtarze, wiele cennych obrazów, z wizerunkiem św. Mikołaja Biskupa w centrum oraz piękną, barwną ornamentalno - figuralną polichromię. Świeżość, blask i kolorystyka polichromii wywierają mocne wrażenie na zwiedzających. Te elementy tworzą szczelne i ciepłe otoczenie. Możemy wtedy zanurzyć się w pięknie malarstwa i architektury sakralnej lub zatopić się na chwilę w modlitwie w jakimś zakątku.


     Dzięki staraniom parafian oraz dotacjom zewnętrznym, wnętrze kościoła zostało poddane pełnej renowacji. Zadanie polegało na wykonaniu badań stratygraficznych polichromii ściennych podpory nawy południowej i północnej, podpory chóru oraz balustrada chóru ze stropem, usunięciu z nich przemalowań oraz retuszy, odczyszczeniu polichromii z zabrudzeń, dezynfekcji oraz dezynsekcji drewnianego podłoża, impregnacji wzmacniającej strukturę drewna, uzupełnieniu ubytków drewnianego podłoża, uzupełnieniu ubytków zaprawy, wykonaniu podkładów akwarelowych, uzupełnieniu ubytków olejnej polichromii, ponownym pozłoceniu oraz posrebrzeniu ornamentów, zabezpieczeniu polichromii półmatowym werniksem damarowym.



    Wysiłki nad renowacją całego wnętrza kościoła zajęły kilkanaście lat, ale świątynia naprawdę jest tego warta. Przekonane są o tym kolejne pokolenia Tymowian, przytakują temu przybywający turyści i pielgrzymi oraz wizytujący świątynię znawcy sztuki. W październiku br. udało się przeprowadzić ostatni etap prac konserwatorskich, odnawiając wyżej wymienione polichromię ścienną podpory nawy południowej i północnej, balustrady, stropu i podpór chóru. Tego typu kosztowne zabiegi techniczne i estetyczno – plastyczne przywracają zabytkom pierwotne piękno.

Źródło: 

Iwkowa - kościół


Kościół cmentarny pw. Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny z XV w.; jednonawowy, konstrukcji zrębowej; wnętrze: polichromia figuralna z XVII w., kopia gotyckiego witrażu z I. poł. XV w. Niska wieża konstrukcji słupowej. Nawa i prezbiterium nakryte stromym dachem wielopołaciowym wspartym na gotyckiej więźbie storczykowej. Na ścianach zachowana częściowo późnorenesansowa polichromia z 1619 r. ze scenami Męki Pańskiej i aniołami oraz apostołami. Dwa portale z XV w prowadzące do nawy., zwieńczone łukami trójlistnymi. W oknie prezbiterium kopia gotyckiego witraża z wizerunkiem Najświętszej Marii Panny. Wyposażenie świątyni z XVII-XVIII w.:- barokowy ołtarz z 1688 r.- ołtarze boczne z obrazy Ukrzyżowania i św. Antoniego z XVII w.- organy- gotyckie rzeźby grupy Ukrzyżowania na belce tęczowej Na plebanii niewielkie muzeum parafialne, w zbiorach, którego znajduje się m.in. cenna rzeźba św. Doroty z końca XV w.

Jurków koło Czchowa - kościół


Kościół pw. Przemienienia Pańskiego z XVIII w. drewniany, konstrukcji zrębowej, oszalowany. Dach stromy, dwuspadowy, jednokalenicowy, pokryty gontami. Na kalenicy okrągła wieżyczka z latarnią, zwieńczona ostrosłupowym, blaszanym hełmem.

Więcej zdjęć: https://photos.app.goo.gl/YJwMe745WxcMK1nw5



Kościół jednonawowy, jednoprzestrzenny, z trójbocznie zamkniętym, niewyodrębnionym z nawy, prezbiterium. Kruchta nakryta osobnym, dwuspadowym dachem gontowym. Wewnątrz stropy płaskie. Ściany pokryte w XX w. boazerią. Wyposażenie głównie barokowe z XVII-XVIII w. Ołtarz główny z XVII w.; Renesansowy obraz z XVI w. z przedstawieniem Chrystusa niosącego Krzyż; obraz Matki Boskiej z Dzieciątkiem z XVIII w. oraz dwa skrzydła gotyckiego tryptyku z XV w., z wizerunkami Świętych Katarzyny i Stanisława Biskupa (na awersach) i z Chrystusem Bolejącym i Matką Boską Bolesną (na rewersach).

Więcej zdjęć: https://photos.app.goo.gl/YJwMe745WxcMK1nw5

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz