Złota - kościół św.Michała Archanioła
Został zbudowany w 1649 roku - drewniany, konstrukcji zrębowej, oszalowany deskami, z czworoboczną wieżą. Jest to kościół jednonawowy z kruchtą boczną. We wnętrzu znajdują się trzy barokowe ołtarze z drugiej połowy XVII wieku, polichromowane i bogato zdobione.
W ołtarzu głównym umieszczono obraz Matki Bożej Częstochowskiej. W zwieńczeniu ołtarza jest obraz św. Michała Archanioła, patrona kościoła. Ołtarze boczne, to ołtarz Matki Bożej z Dzieciątkiem i ołtarz Serca Pana Jezusa. Nadto barokowe obrazy św. Marii Magdaleny i św. Jana Nepomucena.
W przedsionku znajduje się zabytkowa chrzcielnica z XVII wieku.
Kamionna - kościół na obrzeżach
https://www.geocaching.com/geocache/GC7AHVW
Piękny i zabytkowy drewniany kościół w Kamionnej ustyuowany jest niemal na obrzeżach wsi, a nie w centrum jak to jest zwykle przyjęte. Wiąże się to z historią jego powstania.
Przed I wojną światową w Kamionnej nie było osobnej parafii, a jej mieszkańcy należeli do parafii Kanoników Regularnych od Pokuty św Marka w Trzcianie. W czasie wojny do wojska powołany został kleryk pochodzący z Kamionnej i on to w parafii pod Mielcem spisał testament, w którym chciał, aby w razie jego śmierci na jego polu wybudowano kaplicę. Po tym jak zginął w 1915 roku na froncie tak też się stało, ale na oddanych przez niego terenach miejscowi postawili nie kaplicę, a kościół.
Dzwonnica w Łapczycy
Czchów - zabudowa
Tymowa - kościół
Dzięki staraniom parafian oraz dotacjom zewnętrznym, wnętrze kościoła zostało poddane pełnej renowacji. Zadanie polegało na wykonaniu badań stratygraficznych polichromii ściennych podpory nawy południowej i północnej, podpory chóru oraz balustrada chóru ze stropem, usunięciu z nich przemalowań oraz retuszy, odczyszczeniu polichromii z zabrudzeń, dezynfekcji oraz dezynsekcji drewnianego podłoża, impregnacji wzmacniającej strukturę drewna, uzupełnieniu ubytków drewnianego podłoża, uzupełnieniu ubytków zaprawy, wykonaniu podkładów akwarelowych, uzupełnieniu ubytków olejnej polichromii, ponownym pozłoceniu oraz posrebrzeniu ornamentów, zabezpieczeniu polichromii półmatowym werniksem damarowym.
Wysiłki nad renowacją całego wnętrza kościoła zajęły kilkanaście lat, ale świątynia naprawdę jest tego warta. Przekonane są o tym kolejne pokolenia Tymowian, przytakują temu przybywający turyści i pielgrzymi oraz wizytujący świątynię znawcy sztuki. W październiku br. udało się przeprowadzić ostatni etap prac konserwatorskich, odnawiając wyżej wymienione polichromię ścienną podpory nawy południowej i północnej, balustrady, stropu i podpór chóru. Tego typu kosztowne zabiegi techniczne i estetyczno – plastyczne przywracają zabytkom pierwotne piękno.
Źródło:
Iwkowa - kościół
Jurków koło Czchowa - kościół
Więcej zdjęć: https://photos.app.goo.gl/YJwMe745WxcMK1nw5 |
Więcej zdjęć: https://photos.app.goo.gl/YJwMe745WxcMK1nw5 |
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz