wtorek, 9 sierpnia 2022

Topola Królewska - drewniany kościół św. Bartłomieja

 Zrodlo:  http://www.kultura.lodz.pl/pl/poi/2405


Kościół pw. św. Bartłomieja ma nietypową architekturę. Część drewniana pochodzi z XVIII w., jednak w XIX w. został przedłużony o murowane przęsło, co czyni go kościołem dwuczęściowym: drewniano-murowanym.

Kościół parafialny w Topoli Królewskiej to budowla jednonawowa, orientowana. Prezbiterium jest węższe, zamknięte wielobocznie. Od południa do nawy przylega kaplica, od północy zakrystia. Nad nimi znajdują się nietypowe daszki w formie cebulastych kopuł.

Podczas rozbudowy w początkach XIX w. zmieniły się proporcje świątyni. Od zachodu dodane zostało jedno murowane przęsło (o architekturze nawiązującej do klasycyzmu), które w połączeniu ze starszą, drewnianą częścią tworzy wyjątkową całość. Za okazałą fasadą znajduje się bowiem znacznie skromniejsze wnętrze.

Skromniejsze oczywiście wyłącznie pod względem skali. Wększość wyposażenia pochodzi z XVII i XVIII w., są to cenne zabytki barokowe i rokokowe. Warto zwrócić uwagę na ołtarz główny, w którym znajduje się barokowy obraz Matki Boskiej z Dzieciątkiem z początku XVII w. oraz młodszy obraz ze sceną Ukrzyżowania.

We wnętrzu świątyni znajduje się cenne wyposażenie, m.in. na późnobarokowym łuku tęczowym grupa rzeźb przedstawiająca Ukrzyżowanie, Boga Ojca i Anioły (II poł. XVIII w.), barokowy ołtarz główny z ok. 1700 r., boczne ołtarze rokokowe z obrazami pokazującymi Chrzest w Jordanie, Chrystusa w Więzach, św. Antoniego i św. Barbarę (XVIII w.), gotycka chrzcielnica (XIV w.), dwa rokokowe konfesjonały (XVIII w.) oraz szereg innych przedmiotów, takich jak obrazy, rzeźby, czy ornaty, pochodzące z XVII i XVIII w.

Kościół znajduje się przy drodze krajowej nr 60 z Topoli Królewskiej do Kutna, ok. 200 m na wschód od skrzyżowania z drogą krajową nr 2.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz