czwartek, 18 stycznia 2018

RUSINI SZLACHTOWSCY



Byli najmniejszą grupą Górali Ruskich zamieszkujących cztery wsie w Dolinie Grajcarka, na pograniczu Pienin i Beskidu Sądeckiego: Białą i Czarną Wodę, Jaworki oraz Szlachtową. podczas  "Akcji Wisła", w latach 1944-47, zostali wysiedleni na tereny Polski zachodniej i do Związku Radzieckiego.

Strój męski: soroczka- płócienna koszula z obszytymi czerwonym paskiem mankietami, haci- płócienne spodnie  lub hołośnie- grubsze spodnie z niebiesko-czerwoną tasiemką na szwach, sukienna kamizelka z niebieskiego sukna, kapelusz z małym, opuszczonym w dół rondem i skórzany pas. Okryciem wierzchnim była czucha (zwana także hunią)- rodzaj płóciennego płaszcza- z czerwonymi lub czarnymi obszyciami i aplikacją przy kołnierzu z niebieskiego lub czerwonego sukna.

Strój kobiecy: płócienna koszula, spódnica do kostek, szyta z płótna farbowanego na kolor granatowy, niebieski lub zielony w drobny biały wzór- kłaczenica , gorset z czerwonego lub czarnego płótna, zapinany na błyszczące guziki- lajbyką, krótki gorsecik zdobiony aplikacją z czerwonej tkaniny- huńka. Do upinania włosów służyło hymło- krążek z drutu owinięty szmatką.

Mężatki nosiły czepiec w kwiaty z charakterystycznym zębem nad czołem, ozdobiony cekinami i  wstążką.

Źródłem utrzymania Rusinów Szlachtowskich była hodowla owiec, bydła, uprawa roli oraz wyrób drutu, z którym wędrowni druciarze docierali w głąb Rzeczypospolitej oraz na Słowację i Węgry.
W muzyce dominowały melodie, pieśni i instrumenty typowo wschodniokarpackie, w tym charakterystyczne cymbały, a w sztuce ludowej- tkactwo, haft i zdobnictwo w drewnie.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz