czwartek, 11 stycznia 2018

Mapa roślinności Krakowa

Storczykowaty lipiennik Loesela w Pychowicach i przypominający seler- starodub łąkowy w Kościelnikach to najcenniejsze okazy opisane na mapie roślinności Krakowa.

 Starodub łąkowy Angelica palustris
 - atlas.roslin.pl/plant/6340

Obszerne opracowanie powstało za ponad 400 tys. zł na zamówienie krakowskiego samorządu. W ten sposób stolica Małopolski trafiła do grona nielicznych miast w kraju, które dysponują takim dokumentem. 

Tzw. mapa roślinności rzeczywistej składa się z dwóch części. 
Pierwsza powstała dla północnych dzielnic.  Zespoły naukowców z Uniwersytetu Jagiellońskiego i Akademii Rolniczej opisały w sumie ponad 800 stanowisk roślin chronionych na 330 km kw. Położenie wszystkich roślinnych ostoi mają uwzględniać miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego, aby uniknąć lokalizacji szkodliwych inwestycji na terenach cennych przyrodniczo. 

 lipiennik Loesela - atlas.roslin.pl/plant/7322
Niektóre okazy, jak np. lipiennik Loesela, to prawdziwe unikaty w skali europejskiej. Malutki storczyk z żółtawo-białymi kwiatami (rośnie do 20 cm) znajduje się od dawna na czerwonej liście gatunków zagrożonych całkowitym wymarciem. W Polsce spotkać go można jedynie w ok. 200 miejscach, głównie na podmokłych łąkach i torfowiskach w obrębie rezerwatów i parków Narodowych. Oprócz krajowego prawa chroni go Konwencja Berneńska i Dyrektywa Siedliskowa Unii Europejskiej. To, że występuje także w Pychowicach, jest sporym wydarzeniem dla botaników. 

Tak samo jak stanowiska równie rzadkiego staroduba łąkowego w Kościelnikach. 


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz