wtorek, 2 grudnia 2008
Kaflarnia w Zdunach
niedziela, 16 listopada 2008
Katowickie familioki
Czy takie oblicze ma mieć nowoczesność?
piątek, 14 listopada 2008
Pałac w Kończycach Wielkich
czwartek, 13 listopada 2008
Opolszczyzna miała swój Biskupin / In Opole district there was a hillfort like Biskupin
[EN] It is almost sure that 3000 years ago in nowadays Opole district there was a hillfort like Biskupin.
Tu znajdowano już skarby
Szukają pieniędzy, by szukać grodu
poniedziałek, 10 listopada 2008
Krakowski Kazimierz: coraz więcej lukru
środa, 5 listopada 2008
Najdziksze zakątki Lasu Prudnickiego / The wildest nooks of Prudnik woodland
piątek, 19 września 2008
Muzeum Wsi Opolskiej w Opolu-Bierkowicach
Jeden z ładniejszych skansenów na trasie MUWITu.
Utworzono tu 8 zagród z regionu oleskiego i opolskiego.
Zdecydowana większość obiektów prezentuje zrębową konstrukcję ścian. Przy ogrodzony płotami żerdziowymi domach założono ogródki kwiatowo- ziołowe i warzywne. Na polach uprawia się proso, pasternak, proso i grykę. Skansen niewątpliwie żyje- mieliśmy przyjemność obserwować jak kładziono strzechę.
U kowala w kuźni mój tata dostał zagadkę techniczną. Dzieci sobie może z tą zagadką radzą- pan inżynier poległ:)
Dla mnie to miejsce ma szczególne znaczenie, bo po latach spotkałam tam mojego wspaniałego opiekuna praktyk w Pstrążnej- pana dra Euzebiusza Gila, kompletnie niestereotypowego, kochanego, uroczego opiekuna i wyśmienitego specjalistę, maniaka i pasjonata..
Pracownicy oprowadzają po obiektach- jak wiadomo ludzie są różni, dlatego polecam następujących przewodników:
pani Lodzia - opiekun w chałupie gbura. Dość duża wiedza, umiejętność przekazania i przede wszystkim uśmiech. Przeurocza i bardzo kompetentna pani.
Mój prywatny profesor- Euzebiusz Gil- opiekun młyna. Bez komentarza- jeśli odpowiednio zagadacie możliwe ze nie wyjdziecie z młyna przed zmrokiem.
Pan Kowal o nieznanym imieniu, ale widoczny na zdjęciach. Tak unikatowy, że nie sposób go pomylić z nikim innym. Fachowiec. Pasjonat. Idealny do przekazywania wiedzy zarówno dzieciom jak i dorosłym.
poniedziałek, 28 kwietnia 2008
CW 276 - Brzesko
https://www.geocaching.com/geocache/GC3HF0J
Wewnątrz murów
Projektował Robert Motka. Spoczywa na nim 441 żołnierzy austro-węgierskich, 3 niemieckich i 63 rosyjskich. Cmentarz ten przylega od południowej strony do cmentarza żydowskiego. Obiekt ma kształt prostokąta. Cmentarz otoczony jest wysokim murem z kamienia łamanego z betonowym wykończeniem. Pod względem różnorodności form architektonicznych jest to z pewnością najciekawszy cmentarz okręgu VIII.
Na cmentarz wchodzi się przez wysoką sklepioną kamienną bramę z drewnianymi półokrągłymi wrotami. Po bokach bramy znajdują się altany kontemplacyjne z kamiennymi ławami. Wewnątrz altan widoczne są ślady prawdopodobnie po płaskorzeźbach. Świetnie zachowane płaskorzeźby orłów można podziwiać na zewnętrznych ścianach altan.
W narożnikach cmentarza stoją kamienno - betonowe pergole obejmujące posadzone pośrodku drzewa. Elementem centralnym cmentarza jest monumentalny pomnik, w kształcie pergoli, z której wyłania się wysoki betonowy krzyż. Wewnątrz pergoli na ścianach podstawy krzyża umieszczono trzy tablice inskrypcyjne. Po bokach cmentarza znajdują się mogiły oficerskie – złożone z trzech nagrobków- z prawej strony rosyjskie z dużymi betonowymi nagrobkami oraz z lewej strony austriackie z wysokimi krzyżami żeliwnymi.
Powyższy tekst autorstwa Mirosława Łopaty pochodzi ze strony www.cmentarze.gorlice.net.pl
piątek, 25 kwietnia 2008
Przejście w Nikozji
W kwietniu 2008 otwarto ulicę Ledra- przejście w Nikozji!
poniedziałek, 17 marca 2008
Śnieżne trasy przez lasy
piątek, 14 marca 2008
CW 264 - Szczurowa
https://www.geocaching.com/geocache/GC4J7RK
Projektował R.Motka. Pochowano tutaj 72 żołnierzy austro-węgierskich i 43 Rosjan. Cmentarz zlokalizowany jest w obrębie cmentarza parafialnego - położonego po prawej stronie drogi prowadzącej z Brzeska – przy ogrodzeniu od strony południowej. Cmentarz składa się z dwóch kwater oddalonych od siebie o kilkadziesiąt metrów. Pierwsza kwatera, po stronie wschodniej ma kształt kwadratu. Rolę ogrodzenia pełni niski żywopłot rosnący pomiędzy umiejscowionymi w linii ogrodzenia dużymi betonowymi nagrobkami z ażurowymi krzyżami. W wejściu do kwatery wisi żelazny ozdobny łańcuch. Elementem centralnym jest tutaj niewysoki pomnik w kształcie krzyża z tablicą inskrypcyjną. Na tablicy oprócz daty 1914-1915 widnieje następujący napis:
„ UNS KAM DER FRIEDE EILIGER ALS EUCH”
”Pokój przyszedł do nas, wcześniej niż do Was”.
„ WIR ZOGEN ZUM STREIT- UND FANDEN FRIEDEN”
” Wyruszyliśmy na wojnę, a znaleźliśmy pokój”.
(źródło: cmentarze.gorlice.net.pl)
Idzie nowe?
wtorek, 4 marca 2008
PŁATNE AKCJE RATUNKOWE
poniedziałek, 3 marca 2008
Mistrzostwa wąsaczy i brodaczy
czwartek, 21 lutego 2008
Włosi znaleźli jaskinię Romulusa i Remusa
Dwa dni po ogłoszeniu rewelacji...
czwartek, 3 stycznia 2008
Żubry i róg tura w puszczach mazurskich
Żubry Puszczy Boreckiej
W ciągu pięciu lat stado żubrów w Puszczy Boreckiej (Warmińsko- Mazurskie) ma wzrosnąć z 72 do 90 sztuk i tym samym stać się drugim pod względem liczebności stadem tych zwierząt w Polsce- poinformował PAP nadleśniczy nadleśnictwa Borki, Krzysztof Wyrobek.
foto: Tomasz Goliński |
Najliczniejsze stado żubrów żyjących na wolności znajduje się w Puszczy Białowieskiej.
Polską część puszczy zamieszkuje około 400 sztuk żubrów. Co roku eliminuje się egzemplarze chore, słabe i agresywne. Pomimo nacisków lobby myśliwych eliminacji dokonują wyłącznie wyznaczeni w tym celu pracownicy Białowieskiego Parku Narodowego. Część mięsa trafia do badań, resztę kupują restauratorzy. W ramach ubiegłorocznego pozwolenia na odstrzał zlikwidowano 28 sztuk żubrów. Zdaniem niektórych specjalistów stado zamieszkujące Puszczę Białowieską już jest zbyt duże i należałoby pomyśleć o jego radykalnym zmniejszeniu. Jednak Chociaż zwierzęta te znajdują się pod ścisłym naukowym nadzorem, od lat 20. ubiegłego wieku nikt dotychczas nie przeprowadził rzetelnych badań na temat właściwej wielkości białowieskiej populacji.
Róg Tura w Puszczy Piskiej
Robotnik drogowy znalazł róg tura w połowie grudnia'2008 r. Oczyścił go z mułu i torfu, następnie przekazał muzeum. Jak powiedział Dietmar Serafin, dyrektor piskiego muzeum, mężczyzna dostał za to "kilkaset złotych znaleźnego".
- Z doświadczenia wiem, że to róg tura, potwierdzili to inni historycy. Na moje oko ma on ok. 1,5 tys. lat, ale żeby wystawić go w gablocie, muszę poczekać na wyniki ekspertyz archeologicznych, które są w toku. One dokładnie określą wiek znaleziska- powiedział Serafin.
Dyrektor piskiego muzeum zaznaczył, że róg tura będzie najcenniejszym eksponatem w jego placówce. Nieczęsto się spotyka ludzi na tyle uczciwych i solidnych jak ten pan, który nie próbował sprzedać tego na aukcji w internecie czy wywieźć za granicę, lecz przekazał znalezisko muzeum- powiedział.
Wymarłe tury uważa się za przodków bydła domowego. Ostatnie zwierzęta tego gatunku wyginęły na terenie Prus (obszar m.in. dzisiejszych Mazur) ok. 1500 roku.