poniedziałek, 7 września 2020

Ożarów - kirkut

N 50° 52.865' E 21° 40.069'

opis za: https://opencaching.pl/viewcache.php?wp=OP231F


Żydzi zamieszkiwali Ożarów co najmniej od XVI w., wtedy też prawdopodobnie powstał tutejszy cmentarz. Pod koniec XVIII w. stanowili już 70% mieszkańców miasta. W 1941 r. Niemcy utworzyli w Ożarowie getto, do którego przetransportowali także Żydów z Wiednia. Rok później getto zostało zlikwidowane. Wszystkich Żydów w ciągu jednego dnia wywieziono do obozu w Treblince, brutalnie zamykając wielowiekową historię ożarowskiej gminy.

Na cmentarzu zachowało się wiele kunsztownie wykonanych macew oraz pozostałości domu przedpogrzebowego i ohelu (kaplicy pogrzebowej). Zgodnie z tradycją, na nagrobkach wyrzeźbione są symbole informujące, czym zmarły zajmował się za życia. Przykładowo, dzban zdobi groby zmarłych pochodzących z plemienia lewitów, którzy służyli jako pomocnicy podczas modlitw. Z kolei szafa z księgami oznacza, że zmarły był uczony w Torze i Talmudzie. Więcej na temat kirkutu w Ożarowie i żydowskich tradycji związanych z pochówkiem można przeczytać tu: http://www.kirkuty.xip.pl/ozarow.htm

Od strony miasta na cmentarz wiedzie urokliwa uliczka, która zachowała nieco atmosfery dawnego żydowskiego Ożarowa. W samym mieście także odnaleźć można sporo charakterystycznych piętrowych domków pamiętających tamte czasy. Jest nawet synagoga (ul. Jana Kochanowskiego 2), ale jej obecny wygląd nie ma wiele wspólnego z oryginalnym. W budynku działa sklep. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz