niedziela, 25 lutego 2018

Biją śledzia! - Wielkanoc w Irlandii

Irlandia obchodzi Wielkanoc zadziwiająco oryginalnie. W Wielką Sobotę mieszkańcy miast i miasteczek podążają za lokalnym rzeźnikiem i okładają śledzia, którego niesie się zawieszonego na kiju. Wszystko to, by pokazać, że najwyższy czas  zakończyć post i radować się. 

Irlandia może poszczycić się jednym z najciekawszych zwyczajów wielkanocnych w Europie. W Wielką Sobotę w miastach odbywa się pochód, podczas  którego ludzie demonstrują swoje zmęczenie długim postem i chęć rozpoczęcia świętowania. Przemarszowi przewodzi lokalny rzeźnik. Najciekawszy jest jednak fakt, że niesie on zawieszonego na kiju śledzia, którego mieszkańcy biją kijami, pałkami i czym popadnie. 

Tak zmaltretowany śledź symbolizujący post zostaje wrzucony do rzeki. Następnie rzeźnik nakłada na ten sam kij udekorowany kwiatami barani udziec, który ma zwiastować czas  ucztowania. 

Irlandczycy spędzają Święta Wielkanocne w gronie rodziny, za suto zastawionym stołem. Zazwyczaj pojawiają się na nim puddingi, ciasta oraz słodycze. Jako główne dania serwowane są : pieczony indyk oraz szynka.

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza