niedziela, 4 marca 2018

PODRÓŻ DO SZWECJI I Z POWROTEM


Najwygodniej do Szwecji i po niej podróżuje się własnym samochodem. Dlatego większość Polaków wybiera przeprawę promową. My płynęliśmy promem Stena Lines z Gdynii. Wybraliśmy rezerwację "samochód +2-5 osób"- obojętne czy jadą trzy czy cztery osoby cena za całą rezerwację jest taka sama.

Do Szwecji można się też wybrać samolotem. Samoloty do Szwecji wylatują z Katowic, Krakowa i Warszawy.

PARKINGI I DROGI

Na miejscu miła niespodzianka!- benzyna i ropa są w takiej samej cenie, a na niektórych stacjach, nawet taniej niż w Polsce (stacje samoobsługowe, gdzie płaci się kartą).

Parkingi w Szwecji to cała epopeja. 

Zacznijmy od tego, ze kary za Parkowanie są  z góry ustalone /ceny z 2006 roku/: 
  • 700 koron za Parkowanie w niedozwolonym miejscu, 
  • 400 koron za Parkowanie w złym miejscu o złym czasie (na przykład na parkingowym miejscu, które ktoś już wykupił, albo 10 minut po minięciu daty ważności biletu parkingowego).


Parkowanie dozwolone jest w miejscach oznaczonych znakiem "P"- jak parking- szczególnie należy uważać na podpisy pod tą  magiczną literką. I tak:
  • 1 tim- oznacza do 1 godziny
  • alla dagar- we wszystkie dni
  • Forhyrda platser- oznacza miejsca zarezerwowane. W przypadku, kiedy tak jak nam, na bilecie parkingowym pojawia się cyfra np.18- nie oznacza to,ze mamy stanąć na miejscu 18, a li jedynie 18 tydzień roku. Uważajcie na to, bo w Szwecji nie istnieją taryfy ulgowe przy złym zaparkowaniu.

Miłym niewątpliwie jest fakt, ze przy atrakcjach turystycznych, zdecydowana większość parkingów jest bezpłatna.

Drogi szwedzkie są  cudownie niezaludnione. Niemal wszystkie mają fantastyczna nawierzchnię i jeździ się naprawdę wyśmienicie, acz wolno. Kary za przekroczenie prędkości są wysokie i raczej nie polecamy szarżowania, choć drogi są  do tego stworzone. Szwedzi są  uczuleni na punkcie dwóch rzeczy:
  • - priorytetem dla nich jest osiągnięcie zerowej ilości ofiar śmiertelnych na drogach, w związku z tym kary za łamanie przepisów a w szczególności za jazdę po alkoholu przyprawiają o ból głowy...
  • - ŁOSIE- łosie są  skarbem Narodowym, prawie że... Każdy wypadek w którym uczestniczył łoś trzeba zgłosić na policji - nawet jeżeli nic się łosiowi nie stało.

W związku z małym zagęszczeniem ruchu na drodze jazda autostopem może być co najmniej uciążliwa. W południowej Szwecji powinno jeździć się całkiem przyjemnie (powinno, bo osobiście nie próbowałam), aczkolwiek z pewnością stanie na drodze nie będzie należało do najkrótszych...

NOCLEGI


dla tych, którzy nie uznają hoteli i przedkładają własny namiot nad jeziorem ponad luksusy wynajętych pokoi, Szwecja jest darem niebios...
Spać właściwie można wszędzie...
Gwarantują to PRAWA KAŻDEGO CZŁOWIEKA, które zezwalają rozbić namiot właściwie wszędzie, przy zachowaniu zasad logiki i podstawowej kultury. teoretycznie wolno rozbić namiot na jedną noc w dowolnym miejscu bez pytania kogokolwiek o zgodę, zachowując "przyzwoitą" odległość od budynków mieszkalnych (ok. 100 m.) W praktyce zwykle nikt nie protestuje jeśli zostaje się na dłużej, przez grzeczność jednak wypada zapytać (o ile, szczególnie na północy spotka się kogokolwiek).

prawa Każdego człowieka, zwane tutaj Allemansratten, gwarantują, że w Szwecji można chodzić, biegać, jeździć na rowerze, konno czy na nartach po cudzym terenie, o i le nie wyrządza się szkód. "Obowiązki" oznaczają ni mniej ni więcej, tylko zachowanie zdrowego rozsądku i podstaw kultury- szczególny nacisk kładzie się tutaj na nieniszczenie przyrody i cudzej własności. Na północy należy uważać, aby nie płoszyć stad reniferów i nie chodzić po porostach, które stanowią ich podstawowy pokarm. 

Wyjątkiem od Praw Każdego człowieka są  Parki Narodowe i Rezerwaty, które rządzą się swoimi prawami- przestrzeganie tych przepisów naprawdę nie jest uciążliwe;)
należy tez pamietać, ze nie wolno jeździć po niektórych drogach:
  • ej motofordon- zakaz wjazdu
  • ensild vag - droga prywatna

Podsumowanie:

Słowniczek:
  • 1 tim - oznacza do 1 godziny
  • alla dagar - we wszystkie dni
  • Forhyrda platser - oznacza miejsca zarezerwowane. 
  • ej motofordon - zakaz wjazdu
  • ensild vag - droga prywatna

Promy do Szwecji:
  • Przy rezerwacji biletów promowych trzeba pamiętać że ceny często zmieniają się w zależności od sezonu i czy płynie się rejsem dziennym czy nocnym.
  • STENA LINE - kursują na trasie Gdynia- Karlskrona
  • POLFERRIES - kursują na trasach Gdańsk- Nynäshamn (koło Sztokholmu) i Świnoujście- Ystad
  • UNITY LINE - kursują na trasie Świnoujście- Ystad

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz