sobota, 3 marca 2018

Plitvicke jezera

Przewodnik do kieszonki

Najbardziej malowniczy i urokliwy Park Narodowy w Chorwacji, w 1979 r. wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Położony w głębokiej dolinie, wśród wysokich, porośniętych lasem skał. Kompleks 16 jezior, potoczków i źródeł tworzących wodne kaskady i wodospady połączonych drewnianymi, spacerowymi mostkami unoszącymi się tuż nad wodą. Ten unikalny region powstały w wyniku erozji skał wapiennych i dolomitów, obejmuje ok. 20 tys. ha. i starą, częściowo pierwotną puszczę. 

Olśniewający kompleks 16 jezior połączonych różnobarwnymi kaskądami, położony wśród zalesionych wzgórz Kapeli i Pljesavicy. PN Jezior Plitvickich, znajduje się tuż przy głównej trasie z Zagrzebia do Zadaru (Zadar- 148 km; Karlovac- 98 km). Najłatwiej tu dojechać własnym samochodem lub z wycieczką. Dla niezmotoryzowanych polecamy autobusy kursujące na trasie Zagrzeb- Zadar (około 20 połączeń dziennie).


Jeziora Plitvickie są  miejscem idealnym zarówno na kilkugodzinną przerwę w podróży, jak również na całodniową wycieczkę. Przy wejściu znajduje się przeciętny punkt informacji turystycznej (sprzedaje bilety). Bilet upoważnia do nieograniczonej ilości przejazdów kolejką oraz statkiem (możliwość przepłynięcia na drugą stronę Jeziora Kozjak, lub naokoło Jeziora- ok. 15 min). Większość trasy pokonuje się jednak pieszo.

Zakazy

Na terenie Parku zakazane jest pływanie, łowienie ryb oraz zakłócanie życia zwierząt.
Największy i najpiękniejszy Park Narodowy Chorwacji niedawno obchodził 25-lecie wpisu na listę UNESCO. Standardowa wycieczka prowadzi w dół Parku, wzdłuż Jeziora Kozjak- ta część skupia największe i najbardziej malownicze wodospady i jeziorka. <br />
Turystów spędzających tu cały dzień zachęcamy do wycieczki w górę Parku, gdzie zwiedzający znacznie rzadziej zaglądają.

Warto mieć ze sobą:

* Prowiant i wodę na cały dzień- Przy wejściu do Parku, na parkingach, znajduje się kilka punktów gastronomicznych i sklepów z pamiątkami. Na terenie Parku jednak nie ma ich w ogóle. W sezonie na terenie Parku, można spotkać lokalnych sprzedawców, ale nie należy na nich liczyć: trudno ich spotkać ( zazwyczaj stoją przy wejściu), a i "serwowane" przez nich napoje są  ciepłe i dużo droższe niż w punktach przy parkingach.
* czapkę lub chustkę na głowę (wiele odsłoniętych terenów)
* aparat fotograficzny
* mapę- można kupić w Punkcie Informacji Turystycznej przy parkingu, ale w zupełności wystarczy ta, która jest wydrukowana na bilecie.
* Dobre buty- część trasy wiedzie drewnianymi kładkami nad jeziorami, gdzie łatwo o poślizgnięcie.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz