poniedziałek, 11 października 2021

Łubowice - pałac Eichendorffów

https://www.geocaching.com/geocache/GC58TKW

Lecz obumarli wszyscy, co mieszkali w starym domu i oglądają obcy go, jak gdyby powstał z grobu...

 


Pałac został wzniesiony w barokowym stylu w 1780 r. przez dziadka poety Josepha von Eichendorffa (on sam urodził się w nim w 1788r). Przebudowa w 1858 r. nadała pałacowi neogotyckie szaty. Po śmierci rodziców poety (w 1818 i 1822 r.) pałac został zlicytowany.

W 1858 r. kolejny właściciel Łubowic - książę raciborski Wiktor I von Hohenlohe - Waldenburg - Schillingfurst dokonał kolejnej przebudowy pałacu w stylu angielskiego neogotyku.

Obiekt został zniszczony w 1945 r. w wyniku działań wojennych. Przez lata warunki atmosferyczne,ludzie i rośliny spotęgowały dzieło zniszczenia.

Zdjęcie archiwalne z opisu skrzynki

Obecnie usunięto zarośla porastające pałac, zniesiono też część uszkodzonych murów grożących zawaleniem. Z pałacu pozostały tylko mury zewnętrzne z niewielkimi fragmentami wewnętrznych ścianek działowych. W latach 90-tych XX wieku pojawiły się plany odbudowy obiektu, jednak wobec skali zniszczeń są one mało realne.Szczególne wrażenie na łubowickim wzgórzu musiał robić ogród. Sam Eichendorff tak wspominał otoczenie rodzinnej siedziby: „Moje najwcześniejsze wspomnienia toną w wielkim, pięknym ogrodzie. Długie aleje ze ścianami równo przystrzyżonych wysokich drzew rozbiegają się we wszystkich kierunkach, pomiędzy nimi zaś rozpościerają się wielkie rabaty kwiatowe. Wśród tego szemrzą cicho fontanny, a chmury przepływają wysoko ponad cienistymi alejami”. Z pamiętników poety wiemy też, że po parku chadzały pawie. 

Dziś w parku rosną kilkusetletnie dęby, klony, lipy, spowite bluszczem robinie akacjowe. W dolnej części zachował się staw ze sztuczną wyspą. Ciekawostką jest dwurzędowa, licząca sobie ponad dwieście metrów aleja grabowa, zwana też Aleją Zajęczą. W sąsiedztwie zamku znajduje się stary cmentarz, na którym odnaleźć można grób zmarłych rodziców poety. Cmentarz odnowiono w latach dziewięćdziesiątych XX wieku, zebrano w alei kilkanaście ocalałych nagrobków, płyt nagrobnych i rzeźb.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz