poniedziałek, 11 października 2021

Łubowice - pałac Eichendorffów

https://www.geocaching.com/geocache/GC58TKW

Lecz obumarli wszyscy, co mieszkali w starym domu i oglądają obcy go, jak gdyby powstał z grobu...

 


Pałac został wzniesiony w barokowym stylu w 1780 r. przez dziadka poety Josepha von Eichendorffa (on sam urodził się w nim w 1788r). Przebudowa w 1858 r. nadała pałacowi neogotyckie szaty. Po śmierci rodziców poety (w 1818 i 1822 r.) pałac został zlicytowany.

W 1858 r. kolejny właściciel Łubowic - książę raciborski Wiktor I von Hohenlohe - Waldenburg - Schillingfurst dokonał kolejnej przebudowy pałacu w stylu angielskiego neogotyku.

Obiekt został zniszczony w 1945 r. w wyniku działań wojennych. Przez lata warunki atmosferyczne,ludzie i rośliny spotęgowały dzieło zniszczenia.

Zdjęcie archiwalne z opisu skrzynki

Obecnie usunięto zarośla porastające pałac, zniesiono też część uszkodzonych murów grożących zawaleniem. Z pałacu pozostały tylko mury zewnętrzne z niewielkimi fragmentami wewnętrznych ścianek działowych. W latach 90-tych XX wieku pojawiły się plany odbudowy obiektu, jednak wobec skali zniszczeń są one mało realne.



Szczególne wrażenie na łubowickim wzgórzu musiał robić ogród. Sam Eichendorff tak wspominał otoczenie rodzinnej siedziby: „Moje najwcześniejsze wspomnienia toną w wielkim, pięknym ogrodzie. Długie aleje ze ścianami równo przystrzyżonych wysokich drzew rozbiegają się we wszystkich kierunkach, pomiędzy nimi zaś rozpościerają się wielkie rabaty kwiatowe. Wśród tego szemrzą cicho fontanny, a chmury przepływają wysoko ponad cienistymi alejami”. Z pamiętników poety wiemy też, że po parku chadzały pawie. 

Dziś w parku rosną kilkusetletnie dęby, klony, lipy, spowite bluszczem robinie akacjowe. W dolnej części zachował się staw ze sztuczną wyspą. Ciekawostką jest dwurzędowa, licząca sobie ponad dwieście metrów aleja grabowa, zwana też Aleją Zajęczą. W sąsiedztwie zamku znajduje się stary cmentarz, na którym odnaleźć można grób zmarłych rodziców poety. Cmentarz odnowiono w latach dziewięćdziesiątych XX wieku, zebrano w alei kilkanaście ocalałych nagrobków, płyt nagrobnych i rzeźb.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz