piątek, 22 października 2021

Browary lodzkie

 https://www.geocaching.com/geocache/GC5T60N

W Łodzi i okolicy w sumie działało kilkanaście browarów - większość przed wojną, wraz z rozwojem Łodzi włókienniczej kwitł również przemysł piwowarski.



W 1866 Karol Gottlob Anstadt, urodzony w Saksonii, rozpoczął budowę browaru na swojej posesji nr 349 przy ulicy Średniej - obecnie Pomorska. Był to początek istnienia naszego najstarszego istniejącego browaru oraz początek "piwowarskiej przygody" rodziny Anstadtów. O ile sam Karol był raczej przemysłowcem o tyle już jeden z jego synów - Ludwik, który wraz bratem Zenonem przejęli browar - nazywał siebie piwowarem i sam kształcił w tej sztuce następne pokolenia. Był to interes rodzinny dość powiedzieć, że w latach 90 XIX w. przewodniczącym zarządu był Ludwik Andstadt, dyrektorem Fryderyk Andstadt, a kandydatem do zarządu Piotr Leopold Andstdt syn Karola "Juniora" Andstadta ... Synowie Karola Gottloba rozbudowali browar, dokupując kolejne działki zdobywając pierwsze miejsce na rynku piwa w okolicy.



Browar nr 2  mieścił się przy ulicy Orlej 25. Założony został w 1882 przez Jana Gustwa Keilicha obok jego fabryki octu. W roku 1893 produkował rocznie już 34000 wiader piwa :) Piwa Gustawa Keilicha zdobywały medale na wystawach w Antwerpii 1906, Warszawie 1909 i Rostowie nad Donem.

Po wojnie browar uległ nacjonalizacji początkowo działał pod nazwą Mieszczański potem jako browar nr 2 w Łodzi. Produkcję zakończył 1994




Trzeci browar został oficjalnie otwarty 10 maja 1901 jako Browar parowy Ludwika Anstdta w Radogoszczy. Po śmierci Ludwika browar przejął jego syn Karol. Browar działał także w czasie okupacji, Niemcy zamknęli nawet działający nieopodal (przy obecnej ul. Zgierskiej 74) browar prowadzony przez Żyda aby pomóc Anstadtowi mającemu niemieckie korzenie. Nasz browar przetrwał dwie wojny ale…

28 marca 2008 zostało wydane pozwolenie na rozbiórkę budynku browaru pomimo, że 17 marca w Wojewódzki Konserwator Zabytków rozpoczął proces wpisania browaru do rejestru zabytków. Rozbiórka została wstrzymana - a nowy inwestor dostał czas aby opracować nowy plan zagospodarowania terenu

Zainteresowanych tematem polecam książkę Marcina Jakuba Szymańskiego "Browary Łodzi i Regionu. Historia i współczesność"


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz