poniedziałek, 11 października 2021

Zapora w Rożnowie

https://www.geocaching.com/geocache/GC5YYQM_zapora-roznow

Jezioro Rożnowskie powstało w skutek wybudowania potężnej zapory wodnej na rzece Dunajec.

Koncepcja budowy zapory w Rożnowie pojawiła się w roku 1934 po katastrofalnej powodzi w dolinie Dunajca, która spowodowała niepowetowane straty materialne i pochłonęła wiele ofiar.

Początkowo, po okresie prac projektowych niestety nie było funduszy państwowych i wszelkie prace zostały zawieszone. Jednakże w latach 1936-37 zaczęto proces wywłaszczeniowy na terenie przeznaczonym do zalewu. Wszczęto również prace w Rożnowie, a wykonawca było przedsiębiorstwo polsko - francuskie.

Po najeździe niemieckim prace wstrzymano, jednakże już na przełamie listopada i grudnia ponownie je rozpoczęto. Inżynierowie niemieccy w niewielkim tylko stopniu zmienili projekt i prace ruszyły pełną parą. Elektrownia została oddana do użytku już w 1942 roku .

Zapora Rożnów jest zaporą ciężką typu betonowego o wysokości 44 metrów. Zbudowana jest z 44 sekcji betonowych połączonych szczelinami tzw. dylatacyjnymi. Długość zapory to 550 metrów, a ilość betonu, która została użyta do postawienia zapory wynosi 450 000 metrów sześciennych. Elektrownia może osiągać moc 56 megawatów .

Najważniejsze zadania zapory to ochrona przeciwpowodziowa, następnie produkcja energii elektrycznej a dopiero na ostatnim miejscu wymienia się walory turystyczno- wypoczynkowe, jakie powstały w skutek spiętrzenia wód. Warto również dodać że Zespół Elektrowni Wodnych Rożnów S.A. to największy zakład pracy w Gminie Gródek n/Dunajcem. Powierzchnia jeziora to 1600 ha.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz