czwartek, 16 lutego 2017

Chryszczate ziele /chreszczate zilie/

Czworolist pospolity (Paris quadrifolia)

[ENG: herb-paris or true lover's knot]


Powiadają, że roślina ta dała nazwę niewielkiemu, acz tajemniczemu, wzniesieniu w Bieszczadach (Chryszczata) - łemkowska nazwa tej rośliny brzmi bowiem: chreszczate zilie.

Czworolist pospolity jest byliną z całorocznym kłączem podziemnym, żyjącym nawet ponad 200 lat. Cechuje się znaczną zmiennością fenotypową, jednak niegdyś wyróżniane formy współcześnie nie mają znaczenia taksonomicznego. Występuje w żyznych i wilgotnych lasach na terenie niemal całej Europy oraz w syberyjskiej części Azji. Jest gatunkiem rozpowszechnionym na terenie niemal całej Polski. Dawniej był wykorzystywany jako roślina lecznicza, współcześnie tylko w homeopatii, a poza tym sadzony bywa jako roślina ozdobna. Cała roślina jest trująca.




UWAGA ! ROŚLINA TRUJĄCA
Wszystkie części tej rośliny są trujące. Najwyższe stężenie substancji trujących sapanin, paristyfniny, paridyny i asparginy zawierają kłącza i owoce.
U dorosłych przebieg zatrucia na ogół nie jest groźny. Występuje głównie podrażnienie przewodu pokarmowego, a po resorpcji, także ból i zawroty głowy oraz zwężenie źrenic.
Zatrucie jagodami czworolistu występuje głównie u dzieci na skutek pomylenia ich z jagodami borówki czernicy, o takiej samej niebiesko czarnej barwie i podobnej wielkości.
Obraz zatrucia jest u dzieci o wiele poważniejszy. Śmierć może nastąpić na skutek podrażnienia oddechu. Toksyczne jagody działają na serce, liście wykazują działanie spazmatyczne, a kłącza wymiotne, drażniąc błonę śluzową.


Zatrucia czworolistem u zwierząt domowych także są rzadkie ze względu na odstręczający zapach i smak oraz ograniczony dostęp tych zwierząt do roślin rosnących w cienistych lasach. W przypadku zatrucia zwierzęta są osłabione, pozbawione apetytu, mają stany zapalne błon śluzowych, podwyższone tętno.


 W przypadku zatrucia należy wykonać płukanie żołądka, podać środki powlekające i przeciwbólowe, nie należy podawać środków przeczyszczających.

Info na razie z wikipedii:)


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz