niedziela, 26 czerwca 2022

Sztynort - Pałac rodu Lehndorffów

 https://www.geocaching.com/geocache/GC5CRBZ

„Kto ma Sztynort, ten ma Mazury” - te właśnie słowa powiedział w tym pałacu Ignacy Krasicki do hr Hendricha Lehndorffa, który był w posiadaniu tych włości.

Pałac pochodzi z XVIII w. Od 1572 do 1945 była to główna siedziba rodu Lehndorffów, jednego z potężniejszych rodów pruskich.

 


Nazwa Sztynort pochodzi od niemieckiego słowa Steinort, czyli kamienny róg. Prawdopodobnie chodziło o kamienistą mieliznę, która była nazywana przez żeglarzy Kamieniami Sztynorckimi.

Pałac powstawał wieloetapowo. Pierwszy pałac usytuowany w innym miejscu uległ zniszczeniu w XVI wieku. Drugą budowlę wzniesiono w latach 1554-1572. Budowę właściwego przeprowadziła Maria Eleonora von Dönhoff w latach 1689-1691. W tym samym czasie wzniesiono flankujące pałac dwa ciągi budynków gospodarczych z bramą przejazdową, tworzące wewnętrzny dziedziniec, z otwarciem widokowym na Jezioro Sztynorckie. 

Od północy znajdował się park, który był jednym z największych (18ha).  Na polanie parkowej, na osi elewacji ogrodowej stał zegar słoneczny wykonany w 1741 roku. 

Od lipca 1941 r do 20 listopada 1944 r. w Sztynorcie przebywał Joachim von Ribbentrop - minister spraw zagranicznych Rzeszy.

Warte zobaczenia jest także zdewastowane mauzoleum Lehndorffów w kształcie ośmiobocznej rotundy o sklepieniu gwiaździstym.Obiekt znajduje się na półwyspie pomiędzy jeziorem Sztynorckim a jeziorem Łabap

Kaplica rodowa wybudowana została w 1858r. W podziemnej części spoczywały trumny ze szczątkami zmarłych członków rodu. W czasie, a może po wojnie, kaplica i cmentarz uległy zniszczeniu. 


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz