niedziela, 26 czerwca 2022

Pałac Zamoyskich w Kozłówce

 https://www.geocaching.com/geocache/GC4EE1V

https://www.geocaching.com/geocache/GC8CRVV

Kozłówka – wieś w północnej części województwa lubelskiego w gminie Kamionka (powiat lubartowski), 9 km na zachód od Lubartowa. Znajduje się tutaj zespół pałacowo-parkowy Zamoyskich (obecnie muzeum) oraz Kozłowiecki Park Krajobrazowy.

Pałac zbudowany został w latach 1736-1742 przez wojewodę chełmińskiego Michała Bielińskiego, zaprojektowany prawdopodobnie przez włoskiego architekta Józefa II Fontanę, który realizował barokowy schemat entre cour et jardin (między dziedzińcem a ogrodem). Między latami 1799-1944 majątek należał do Zamoyskich. Pałac okres świetności przeżywał za czasów Konstantego Zamoyskiego, który w 1903 r. założył tu ordynację. Dokonując przebudowy rezydencji, hrabia pragnął z niej uczynić jedną z najbardziej monumentalnych i reprezentacyjnych siedzib magnackich. W 1944 po wyjeździe ostatnich właścicieli od listopada tegoż roku pałac jest własnością państwa. Pełnił w tym czasie funkcję m.in. składnicy muzealnej Ministerstwa Kultury i Sztuki, a od 1979 r. jest siedzibą muzeum (od 1992 Muzeum Zamoyskich w Kozłówce).

We wnętrzach, które zachowały autentyczny wystrój z przełomu XIX wieku i XX wieku w tym: neobarokowe i neoregencyjne plafony, piece z miśnieńskich kafli, marmurowe kominki, dębowe parkiety, zgromadzona jest również niezwykła kolekcja malarstwa (przeważają portrety rodzinne oraz kopie arcydzieł malarstwa europejskiego), mebli, rzeźb, luster, kobierców, porcelany, złoconych brązów i sreber, które swego czasu stanowiły dawne wyposażenie pałacu.

Wnętrza są doskonale utrzymane i posiadają nieporównywalny w Polsce i bardzo rzadki w Europie stopień autentyzmu.


Tym co wyróżnia Kozłowkę jest przepiękny ogród w stylu francuskiego baroku a także park, w którym rośnie 7 drzew - pomników przyrody. W ogrodach pałacowych co roku na podstawowym założeniu wprowadzana są inne nasadzenia roślin, więc kolejna wizyta może być niespodzianką. Osobną atrakcją ogrodniczą jest rosarium, cieszące oczy i nosy przez cały sezon. Na terenie parku mieści się też ptaszarnie, obok miejsce piknikowe i plac zabaw.

W parku stoi też ciekawy pomnik poświęcony żołnierzom powracającym z kampanii napoleońskiej, którzy znaleźli schronienie i wieczne odpoczywanie u Zamojskich.

W budynkach tak zwanej teatralni co roku w sezonie turystycznym jest organizowana inna wystawa tematyczna. Na terenie mieści się też Galeria Socrealizmu, której poświęcony jest osobny kesz.

Prawie każdy kto odwiedza Kozłówkę robi sobie zdjęcie przy barokowej fontannie i przysiada na którejś z ławek umieszczonych w całym parku. W czasie takiej przechadzki można przymknąć na chwilę oczy i wyobrazić sobie że jest się hrabina (lub hrabią), doglądającym swojej posiadłości.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz