niedziela, 29 maja 2022

TEATR W AMPHIAREION

Tekst i zdjęcia: trek.zone

Amphiareion Oropos, położony na wzgórzach 6 km na południowy wschód od ufortyfikowanego portu Oropos, był sanktuarium poświęconym pod koniec V wieku pne bohaterowi Amphiaraos, gdzie pielgrzymi udawali się na poszukiwanie wspaniałych reakcji i uzdrowienia. Odniósł on szczególne sukcesy w IV wieku pne, sądząc po intensywnym budynku na miejscu. Bohater Amphiaraos był potomkiem widzącego Melamposa i początkowo odmówił udziału w ataku na Tebach, ponieważ mógł przewidzieć, że będzie to katastrofa. W niektórych wersjach mitu ziemia otwiera i połyka rydwan Amphiaraos, przekształcając go w chtonicznego bohatera. Dziś miejsce to znajduje się na wschód od nowoczesnego miasta Markopoulo Oropou w gminie Oropos w Attyce w Grecji.
Sanktuarium znajduje się 37,2 km NNE w Atenach przy świętym źródle; zawierała świątynię Amphiaraos, a także teatr, stoa i powiązane struktury. Temenos rozciągnęli się na jakieś 240 metrów na północny wschód od Świątyni Amphiaraos wzdłuż koryta rzeki. Kult, który był zarówno publiczny, jak i prywatny, datuje się na V wiek pne. W czasie zarazy, która nawiedziła Ateny pod koniec V pne, nastąpił wzrost reputacji sanktuarium jako miejsca leczenia. 

Herodotus mówi, że spektakularna reakcja tego sanktuarium była jedną z tylko dwóch poprawnych odpowiedzi na test, który został im przedstawiony przez króla Lidii Krezus. Było wiele dedykacji od Greków, znanych Rzymian i innych, wielu z napisami. Po południowo-wschodniej stronie potoku znajdują się rozległe pozostałości budowli domowych oraz niezwykle dobrze zachowana klepsydra.
W Amphiareion, oprócz przypuszczalnego dorocznego festiwalu, co pięć lat obchodzono agonistyczny festiwal gier sportowych. Dwie płaskorzeźby z końca V-IV wieku pne wydają się zapewniać najwcześniejsze świadectwa gier festiwalowych; jest wpisany katalog zwycięzców w Greater Amphiareia, który pochodzi sprzed 338 pne.

Amphiaraos był również czczony w miejscu Rhamnous około 17,5 km na południowy wschód, a także w Atenach, Argos, Sparcie i innych miejscach. Kult w Amphiareion zakończył się zakazem niechrześcijańskiego kultu w dekretach teodosyjskich pod koniec IV wieku ne. W 414 roku pne Aristophanes wyprodukował komedię Amphiaraos, której fragmenty przetrwały jako cytaty.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz