sobota, 28 maja 2022

Muzeum Bizantyjskie i Chrześcijańskie

W mojej skromnej opinii, wystawa w Muzeum Bizantyjsko-Chrześcijańskim jest idealnym przykładem na to, jak należy wystawiać eksponaty. 

Nie dość, że sposób konserwacji i pokazania ikon jest idealny, to jeszcze sposób przedstawienia znalezisk (np. w zrekonstruowanych grobowcach) pokazuje czym są dane znaleziska, jak je stosowano i do czego służyły. 

Oczywiście, trzeba mieć miejsce, aby takie wystawy organizować, ale akurat to muzeum, na szczęście, to miejsce ma. 

Równie pięknie pokazane są artefakty z dawnych świątyń (dziś najczęściej w ruinie). Fragmenty są posadowione na tle zdjęć z danej świątyni. Największy laik wie tu o co chodzi. 
To jest mistrzostwo wystawiennictwa, bez dwóch zdań.


Muzeum Bizantyjskie i Chrześcijańskie znajduje się przy Vassilissis Sofias Avenue w Atenach w Grecji. Został założony w 1914 roku i mieści ponad 25 000 eksponatów z rzadkimi kolekcjami obrazów, pism świętych, fresków, ceramiki, tkanin, rękopisów i kopii artefaktów z III wieku ne do późnego średniowiecza. Jest to jedno z najważniejszych muzeów na świecie w sztuce bizantyjskiej. 


Sam budynek to wyjątkowo piękna i romantyczna willa

Dachy trzech budynków z XIX wieku zostały odnowione w 2009 roku przy użyciu - jako wykończenia - termoizolacji FOAMGLAS® i bizantyjskich dachówek. Doskonałe połączenie, które zapewnia trwałą ochronę przed żywiołami. 



Willa Ilissia, w której mieści się Muzeum Bizantyjskie i Chrześcijańskie, jest jednym z najbardziej urokliwych budynków wzniesionych w Atenach we wczesnych latach pełnienia przez miasto funkcji stolicy nowo utworzonego państwa greckiego. Została wzniesiona jako główna rezydencja księżnej Plaisance przez słynnego greckiego architekta tamtych czasów, Stamatisa Kleanthisa. 



Obecność osobistości, jaką była księżna, o fascynującej przeszłości, imponującym majątku, prowadzącej niezwykły styl życia obfitujący w niespotykane sceny była dla ówczesnego ateńskiego społeczeństwa niecodziennym wydarzeniem. Około roku 1930 pałac został przekształcony w muzeum, w którym mieszczą się niezwykle cenne kolekcje sztuki wczesnochrześcijańskiej i bizantyjskiej. W roku 2009 przeprowadzono remont pochodzących z XIX wieku dachów budynku, wykorzystując izolację FOAMGLAS® i bizantyjskie dachówki jako wykończenie. Był to najlepszy wybór, gwarantujący dalszą trwałość i perfekcję

(no i co z tego, że tekst zawiera lokowanie produktu :) zawiera, bo na stronie foamglas znajdują się ciekawe wiadomości - warto się wspierać :)

W sieci:


Dojazd:

Metro Evangelismos (linia niebieska)

Jak zwiedzać taniej:

Jeżeli przyjeżdżacie w celach muzealno-wystawowych, to warto zapoznać się z ofertą biletów wspólnych. Ten post obejmuje 4 muzea, dostępne na taki właśnie bilet. Niestety Grecy zarządzania kulturą się nie nauczyli od rodziny Benaki (lub chociażby od naszego Malborka). W efekcie bilet ten jest aktywny przez 3 dni jedynie (od pierwszego wejścia). Trzeba się nakombinować, bo dni i godziny otwarcia nie rozpieszczają. 
Cztery muzea na jednym bilecie, wymagają organizacji, ale wydaje się, że warto


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz