niedziela, 4 marca 2018

Polonezkoy- polska wieś nad Bosforem


Stambuł, perła Turcji, jedno z najpiękniejszych miast na świecie, położony jest częściowo w Europie. Jednak wystarczy spacer jednym z dwóch mostów nad Bosforem lub przeprawa statkiem, aby znaleźć się w Azji.

Na północnym wschodzie od centrum miasta, w dystrykcie Beykoz, znajduje się niezwykłe miejsce o nazwie Polonezköy, co w języku polskim oznacza po prostu polską wieś. Dawniej noszące nazwę Adampol, <b>było niegdyś najbardziej znaną polską wsią na obczyźnie</b>. Trzeba jednak dokładnie zagłębić się w historię Stambułu i jego okolic, aby natrafić na informację o tym niezwykłym miejscu. Niewiele osób wie, że właśnie w Turcji możemy znaleźć kawałek polskości.

Adampol został założony w XIX wieku przez polskich emigrantów. Książę Adam Czartoryski i jego współpracownik, Michał Czajkowski, znany w Turcji jako Sadyk Pasza w głównej mierze przyczynili się do powstania tego miejsca. W 1841 roku Czajkowski, z polecenia księcia, kupił ziemię, na której mogli osiedlać się powstańcy. To właśnie od imienia Adam nadano osadzie nazwę Adampol. Jest to istotne ze względu na to, że wiele przewodników błędnie wywodzi nazwę wsi od Adama Mickiewicza.

Adampol stał się miejscem azylu i ośrodkiem działalności politycznej polskiej emigracji. Po I wojnie wielu z mieszkańców zdecydowało się na powrót do kraju. Jednocześnie Adampol przeżywał powtórny rozkwit, jak gdyby został na nowo odkryty przez świat. W czasie II wojny światowej nastały trudne dla wsi czasy. Turcy, chcąc zachować neutralność, zabronili Polakom obchodzenia świąt Narodowych, w tym szczególnie ważnego dla emigrantów 3 maja. Po wojnie kontakty z ojczyzną, zniewoloną przez komunizm, wyraźnie osłabły.

Obecnie Polonezköy jest miejscem typowo turystycznym. Dawniej mieszkańcy uprawandali tradycyjne polskie rośliny oraz posługiwali się archaiczną polszczyzną. Aż do lat 60 XX wieku wieś zachowała swój rustykalny charakter. Obecnie większość mieszkańców stanowią Turcy, jedynie około czterdziestu osób włada płynnie językiem polskim. Co ciekawe, wójtem jest zawsze Polak. Z upływem czasu wieś uległa industrializacji i obecnie jest to skupisko hoteli i restauracji specjalizujących się w polskiej kuchni.

podczas  wycieczki po Stambule warto odwiedzić Polonezköy. Każdego lata odbywa się <b>Festiwal Wiśni</b>, którego hasłem przewodnim jest wzmacnianie kulturowych relacji pomiędzy Polską a Adampolem. Każdego roku w czerwcu do wsi zjeżdżają się politycy, lokalni tancerzy oraz turyści, aby uczestniczyć w obchodach corocznego święta polegającego na prezentacji polskich tańców ludowych oraz folklorystycznych pieśni. Turcja zaskakująca nas każdego dnia, to nie tylko tańczący derwisze, doskonała kuchnia, Pamukkale czy Kapadocja. To również kawałek polskiej historii.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz