sobota, 2 grudnia 2017

Żurawie w ujściu Warty

Żurawie są największymi ptakami gniazdującymi w Polsce: mają 1,5 m wysokości, a rozpiętość ich skrzydeł dochodzi do 2,5 m. są  niebywale płochliwe i osiedlają się na terenach mało zaludnionych i czystych ekologicznie.

Fot: Mateusz Matysiak, źródło: BirdWatching.pl

Park Narodowy "Ujście Warty" to ptasie królestwo. Ochrona ptaków oraz siedlisk, w których żyją, jest podstawą funkcjonowania tego Parku.

Nadwarciańskie rozlewiska mają kluczowe znaczenie dla wielu gatunków ptaków. Specyficzne warunki hydrologiczne oraz gospodarka człowieka (wycinka lasów, melioracja, koszenie i wypas) w dolinie Warty i jej ujściowym odcinku, wpłynęły na powstanie mozaiki siedlisk wodno-błotnych (Świat roślin). Konsekwencją tego, jest występowanie charakterystycznego zespołu gatunków ptaków. W zależności od pory roku, są wśród nich gatunki lęgowe, wędrowne, zimujące, przybywające na pierzowisko oraz takie, które zalatują wyjątkowo. W gronie 270 gatunków odnotowanych dotychczas  w Parku, ponad 170 to gatunki lęgowe.

Żurawie zaczęły pojawiać się w parku tradycyjnie na przełomie sierpnia i września. Od tego momentu ich liczba stale rośnie, a każdy kolejny wynik liczenia zaskakuje przyrodników. Świadczy to m.in. o dobrej kondycji tego gatunku, który adaptuje się do zmian cywilizacyjnych. Ptaki stają się także mniej płochliwe. "Tak duża koncentracja żurawi to także efekt ciepłego początku jesieni"- dodał Wypychowski. Park jest celem wycieczek turystów nie tylko z Polski, ale i zagranicy, przyjeżdżają tam m.in. Niemcy i Holendrzy. Pogoda sprzyja tego typu wyprawom. Jak szacują przyrodnicy, codziennie naturę w parku podziwia po kilkadziesiąt osób; w skali roku to kilka tysięcy ludzi. Park Narodowy "Ujście Warty", założony 1 lipca 2001 roku, położony jest w pobliżu ujścia Warty do Odry. Późną jesienią miejsce to staje się królestwem migrujących ptaków, przede wszystkim arktycznych gęsi, których liczba może sięgać nawet 80 tys. W niektórych latach ich liczba dochodziła nawet do 200 tys. osobników- głównie gęsi białoczelnych i zbożowych oraz rodzimych gęgaw. 

Najlepiej wybrać się na obserwację o świcie tj. około 6.30 lub pod wieczór. Wówczas  żurawie wylatują na swe żerowiska położone w sąsiedztwie parku. Najczęściej zdobywają pokarm na okolicznych polach, m.in. w rejonie Dąbroszyna i Słońska, i tam można je podpatrzeć w ciągu dnia

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz