poniedziałek, 28 listopada 2022
UNESCO Dania
niedziela, 27 listopada 2022
UNESCO - Austria
- Region Alpejski
- Region karpacki
- Keutschacher See
- Abtsdorf I
- Abtsdorf III
- Litzlberg Süd
- See
- Baden bei Wien
- Bad Ischl
- Cultural Landscape of "Innsbruck-Nordkette/Karwendel" (2002)
- Iron Trail with Erzberg and the old town of Steyr (2002)
- Bregenzerwald (Bregenz Forest) (1994)
- Abbey of Kremsmünster (1994)
- Heiligenkreuz Abbey (1994)
- Hochosterwitz Castle (1994)
- Cathedral of Gurk (1994)
- National Park "Hohe Tauern" (2003)
- Hall in Tyrol – The Mint (2013)
- Großglockner High Alpine Road / Großglockner Hochalpenstraße (2016)
UNESCO - Andorra
źródło: Wikipedia
- Les témoignages matériels de la construction de l’État des Pyrénées : la Co-principauté d’Andorre (2021)
Wiedeń - zabytkowe centrum na liście UNESCO
Wiedeń rozwijał się począwszy od czasów osadnictwa celtyckiego i rzymskiego. Następnie przekształcił się w miasto średniowieczne, a później barokowe, stając się stolicą monarchii austro- węgierskiej. Odgrywał zasadniczą rolę jako jeden z ośrodków muzyki europejskiej, z którym kojarzeni są wielcy kompozytorzy począwszy od klasycyzmu wiedeńskiego do muzyki współczesnej. Zespół zabytkowy Wiednia składa się z różnorodnych elementów architektonicznych, głównie barokowych pałaców i ogrodów oraz z pochodzącego z końca XIX w. zespołu reprezentacyjnych budynków wzdłuż Ringstrasse.
piątek, 25 listopada 2022
Wiatrak we wsi Dębe
https://opencaching.pl/viewcache.php?wp=OP8SPZ
Wiatrak we wsi Dębe
Wiatrak koźlak z I połowy XIX wieku umiejscowiony na najwyższym wzgórzu w Gminie Lubasz.
Historia wiatraka:
W 1889 roku wiatrak kupił młynarz Marcin Szypa, który zainstalował własnego pomysłu i konstrukcji łuszczarkę, rozpoczął produkcję słynnej na całą okolice kaszy.
W 1939 roku wiatrak dostał się w ręce Beniamina Bryksa – Niemca bez kwalifikacji młynarskich. Niefachowa eksploatacja doprowadziła do poważnej dewastacji urządzeń. Po wyzwoleniu prawo własności całego majątku zostało przepisane na Stanisława Szypę (syna Marcina), jednak od 1950 roku wiatrak był nieczynny.
W 1977 roku został wpisany do rejestru zabytków.
Budowa wiatraka:
Wiatrak jest trzykondygnacyjny, a jego konstrukcja typowa dla wiatraków wielkopolskich.
Ma kształt prostopadłościanu o podstawie prostokątnej 5,0 x 5,4 m, wysokość od fundamentów do kalenicy to 12,2 m. Kozioł wykonany z drewna dębowego posadowiony jest na 8 dużych kamieniach wpuszczonych w grunt.
Korpus osadzony jest na tzw.„koźle” za pomocą dwóch równoległych belek izbicowych i mącznicy odwróconych o 90 stopni. Wszystkie ściany mają konstrukcję szkieletową o belkach sosnowych i deskach zewnętrznych mocowanych na styk. Budynek posiada trzy otwory drzwiowe i cztery otwory okienne.
Dach płatwiowo-krokwiowy z dwoma naczółkami, pokryty gontem drewnianym.
/źródło: otwartezabytki.pl/
czwartek, 24 listopada 2022
Historia wiatraka i młynarza z Kowalewiczek
Wiatraki paltraki rozpowszechniły się w II połowie XIX w. Przedstawiamy dzieje ostatniej takiej, niemal kompletnej, budowli na Pomorzu Środkowym, która znajdowała się we wsi Kowalewiczki na terenie gminy Darłowo.
Źródło: slawno.naszemiasto.pl (autor: Tomasz Turczyn)
Wiatrak w 2013 r- Autor - R. Pietrasz, zrodlo: dziennik baltycki |
To unikat.
Ostatni wiatrak typu paltrak na Pomorzu Środkowym. Ta budowla była już odnotowywana w XIX-wiecznych dokumentach. W 1865 r. umiejscowiono ją w poddarłowskiej wsi o nazwie Kowalewiczki. Sama wieś ma znacznie starszą metryczkę. W średniowieczu występowała pod nazwą: Klein Kugelwitz, Kugelwytze i Kugelwitz.
sobota, 12 listopada 2022
Kraków na kilka dni - plan dla tych, którzy nigdy w Krakowie nie byli :)
Zdarzyło się tak, że odwiedził mnie znajomy Brytyjczyk, który nigdy w Krakowie (w Polsce też) nie był. Przyjechał na niecały tydzień - namęczyłam się, żeby zrobić plan zwiedzania taki, żeby obejmował miejsca najważniejsze i najładniejsze. Ale też, żeby pokazać różnorodność Krakowa i Polski jako takiej. Plan powstał i trochę szkoda, żeby się zmarnował :)
Choć słowo "plan" jest tu naciągnięciem semantycznym. Jest to po prostu zbiór miejsc, które warto zobaczyć, pomimo tłumów w sezonie. Na zwiedzanie muzeów najlepszy jest jednak listopad :)