Ryga jest wschodzącą gwiazdą na turystycznej mapie Europy. W drugiej połowie XX wieku miasto, a wraz z nim cała Łotwa i kraje sąsiadujące, Estonia i Litwa – zniknęło za Żelazną Kurtyną. Położenie z dala od turystycznych szlaków trzymało potencjalnych przyjezdnych na dystans.
na liście UNESCO:
Historyczne centrum Rygi (K I, II / 1997)
Ryga była jednym z ważnych miast Ligi Hanzeatyckiej, które swoją znaczącą pozycję zbudowało na handlu ze środkową i wschodnią Europą. Mimo ogromnych zniszczeń wojennych, pozostałości średniowiecznego centrum Rygi do dziś stanowią świadectwo jej architektonicznej świetności. Miasto stało sie ważnym centrum gospodarczym w XIX wieku, kiedy przedmieścia otaczające średniowieczne stare miasto zostały wyburzone i zaś tą pione najpierw okazałymi drewnianymi budowlami w stylu neoklasycznym, a następnie w stylu niemieckiej secesji (Jugendstil). Ryga uważana jest za miasto posiadające najlepszą w Europie kolekcję budowli art nouveau.
Południk Struve'go
wpis transgraniczny: Białoruś, Estonia, Finlandia, Litwa, Łotwa, Norwegia, Mołdowa, Rosja, Szwecja, Ukraina. (K II, IV, VI /2005)
Jest to łańcuch punktów triangulacyjnych, ciągnący się od Hammerfest na północy Norwegii aż do Morza Czarnego przez 2820 km i dziesięć krajów. Punkty zostały wyznaczone w wyniku badań prowadzonych w latach 1830-1855 przez astronoma Friedricha Georga Wilhelma Struve’go, który jako pierwszy dokonał dokładnych pomiarów długiego odcinka południka. Pomogło to w precyzyjnym ustaleniu kształtu i wymiarów naszej planety, stanowiąc także istotny krok w rozwoju nauk o ziemi oraz kartografii. Dzieło Struve’go stanowi znakomity przykład współpracy naukowców z różnych krajów, jak również współdziałania monarchów w imię dobra nauki. Oryginalny południk Struve’go był krzywą wyznaczoną przez 258 trójkątów, zawierających 265 głównych punktów pomiarowych. Wpisem objęto 34 oryginalne punkty, zaznaczone w bardzo różny sposób, np. otworem wydrążonym w skale, żelaznym krzyżem, kamiennym kopcem lub specjalnie w tym celu zbudowanym obeliskiem.
- Ziestu kalns
- Jekabpils
Tentative list:
- Meanders of the Upper Daugava (2011)
- Grobina archaeological ensemble (2017)
- Kuldiga (Goldingen) (2020)
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz