wtorek, 5 listopada 2019

Cmentarz wojenny nr 478 - Kalwaria ZebrzydowskaW pobliżu Wyższego Seminarium Duchownego oo. Bernardynów w Kalwarii Zebrzydowskiej, na obrzeżach lasu, znajduje się zadbany, uporządkowany Cmentarz Wojenny z 1915 r., na którym pochowano kilkudziesięciu żołnierzy armii austriackiej, którzy zmarli w latach 1914-1915. Wśród grobów odnaleźć można cywili (Kutcher lub Fuhrmann - co świadczy o tym, że byli tam pracownicy powołani do pomocy wojsku - a także muzułmanina, żołnierza 4 Bośniacko-Hercegowińskiego Pułku Piechoty, który wspierał wojska austriackie. 


Śledząc historię Klasztoru Bernardynów w Kalwarii Zebrzydowskiej, natrafiamy na zapiski o rozpoczęciu I wojny światowej i wpływie na osłabienie ruchu pielgrzymkowego działań wojennych, a także informacje o umieszczeniu na terenie klasztoru tymczasowego lazaretu, w którym leczono żołnierzy cierpiących na choroby zakaźne Choroby te, w tym tyfus, szerzyły się wśród żołnierzy frontowych, co stwarzało potrzebę izolowania ich w szpitalu blisko linii frontu. Liczne zgony uzasadniały potrzebę istnienia cmentarza w pobliżu lecznicy. W miejscu tym zachowały się kwatery z krzyżami opisanymi danymi zmarłych. W latach 1986-1994 w sąsiedztwie grobów wybudowano grobowiec bernardyński zdobiony figurą św. Franciszka z Asyżu dłuta Józefa Potępy (1986), w którym zamierzano chować zmarłych zakonników. Grobowiec do chwili obecnej jest nieczynny.

Tekst i zdjęcie główne pochodzi z:
https://www.geocaching.com/geocache/GC4DV79_cmentarz-wojenny-w-kalwarii-zebrzydowskiej

No i się dowiedziałam, że cmentarz w Kalwarii zebrzydowskiej nosi nr 478. Jest on już jednak poza terenem tzw. Galicji Zachodniej, zatem skąd ten numer? Możliwe że moja wiedza o Zachodniogalicyjskich cmentarzach z I WS jest po prostu mikroskopijna...
Znalazłam takie oto opracowanie: Groby wojenne z I wojny światowejna ziemi wadowickiej – przegląd problematyki - i jest to jedno z nielicznych opracowań na ten temat. Dziękuję za kesza, bo dzięki niemu dowiedziałam się co nieco i aktualnie usiłuję rozkminić granice Galicji i numerację cmentarzy :)

http://bazhum.muzhp.pl/media//files/Wadoviana_przeglad_historyczno_kulturalny/Wadoviana_przeglad_historyczno_kulturalny-r2008-t11/Wadoviana_przeglad_historyczno_kulturalny-r2008-t11-s87-113/Wadoviana_przeglad_historyczno_kulturalny-r2008-t11-s87-113.pdf 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz