środa, 14 grudnia 2022

Bochnia - cmentarze wojenne z I WŚ

https://www.geocaching.com/geocache/GC3K0F7

CW 313 Bochnia



Cmentarz nr 313 w Bochni znajduję się na terenie kirkutu żydowskiego na wzgórzu Krzeczków. Dojście od rynku ulicami Gazaris, Modrzejewskiej i Krzeczków. Kirkut żydowski jest zamknięty dla zwiedzających.

Cmentarz nr 313 składa się z dwóch rzędów macew z Gwiazdą Dawida (26 pojedynczych mogił). Elementem centralnym jest większa macewa na której znajduję się napis w języku hebrajskim i polskim:

GROBY POLSKICH ŻOŁNIERZY WYZNANIA MOJŻESZOWEGO POLEGŁYCH W I WOJNIE ŚWIATOWEJ 1914-1918.

Fundatorem tablicy jest rabin Mendel Reichberg z Nowego Jorku

Istnieje możliwość zwiedzania kirkutu, niestety w czasie gdy zdecydowana większość obywateli tego kraju jest w pracy czyli od poniedziałku do piątku w godzinach od 8 do 15.


https://www.geocaching.com/geocache/GC33N5K

CW 314 Bochnia



Austriacki cmentarz wojenny z okresu I wojny swiatowej nr 314 - Bochnia .
Cmentarz projektowal Karl Schölich.

Kwatera zalozona jest na planie zblizonym do prostokata i otoczona od strony pólnocnej i zachodniej murem kamiennym, a z pozostalych stron balustrada osadzona na kamiennym murze. Wejscie boczne, zamkniete zelaznymi, dwuskrzydlowymi, azurowymi wrotami, zdobionymi motywem krzyza maltanskiego, znajduje sie od poludniowej strony cmentarza. Pozostale dwa wejscia, poprzedzone schodami, znajduja sie w poludniowo-wschodniej linii ogrodzenia.

Glównym elementem cmentarza jest wykonany z kamienia monumentalny kamienny krzyz. We wnece pod krzyzem znajduje sie plaskorzezba przedstawiajaca Aniola Smierci z mieczem. W linii pólnocnego ogrodzenia znajduje sie zwienczona krzyzem lacinskim sciana pomnikowa. Groby sa rozmieszczone w rzedach wzdluz ogrodzenia oraz w 9 rzedach prostopadlych do glównej osi cmentarza. Pod pomnikiem znajduje sie kwatera oficerska z betonowym obramowaniem i 4 nagrobkami w formie kamiennych krzyzy maltanskich z tarcza zawierajaca inskrypcje na skrzyzowaniu ramion. Na cmentarzu wystepuja nagrobki w ksztalcie zelaznych, krzyzy lacinskich i lotarynskich z owalnymi tabliczkami imiennymi na skrzyzowaniu ramion.

W 85 grobach zbiorowych i 22 pojedynczych z I wojny swiatowej pochowano 398 zolnierzy z armii austro-wegierskiej, 4 z niemieckiej, 17 z rosyjskiej oraz jedna osobe, której przynaleznosci armijnej nie ustalono. Zidentyfikowano 310. Polegli oni lub zmarli w okolicznych szpitalach polowych w okresie pazdziernik 1914-maj 1918.

W pólnocnej czesci cmentarza od strony wejscia bocznego znajduja sie trzy ziemne mogily z betonowym obramowaniem. Oznaczone sa betonowymi krzyzami z czarna prostokatna tabliczka imienna na skrzyzowaniu ramion. Pochowano w nich trzech polskich zolnierzy poleglych w kampanii wrzesniowej.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz