sobota, 17 stycznia 2009

Schronisko na Płyśce

Autor: Dariusz Dyląg *

Opodal wydajnego źródła na połoninie Płyśce, 14 listopada 2008 r. Fundacja "Karpackie Ścieżki" dokonała otwarcia pierwszego- po długiej przerwie- najwyżej położonego górskiego schroniska w Gorganach (Karpaty Ukraińskie).

Aktu otwarcia dokonał prezes fundacji Wasyl Hutyriak, w obecności zastępcy naczelnika Departamentu Turystyki Województwa Iwano-Frankiwskiego Hryhorija Melnyka.Wśród zaproszonych gości znaleźli się też związani blisko z działalnością fundacji przedstawiciele z Polski: Dariusz Dyląg- przewodnik karpacki z Krakowa, gorgański znakarz i autor wydanego w tym roku przewodnika "Gorgany", Przemysław Misiąg- gorgański znakarz i przewodnik beskidzki z Rzeszowa oraz Ireneusz Jóźwik i Krystyna Jaworska z portalu bieszczady.net.pl. 

Schronisko zaczęto budować siłami społecznymi członków "Karpackich Ścieżek" w 2005 r. Jak żartobliwie powiedział Wasyl Hutyriak: "Ponieważ Darek napisał w swoim przewodniku, że ukończenie schroniska jest planowane w 2008 r., więc musieliśmy zdążyć przed końcem roku". 

Schronisko pozostaje bez gospodarza pod opieką nocujących w nim turystów. Posiada ogrzewane piecem dwa pokoje noclegowe na parterze z pryczami i stołami oraz salę noclegową z pryczami na poddaszu. łącznie może się w nim zmieścić ok. 40 osób. Toaleta znajduje się na zewnątrz budynku. 

Na ścianach schroniska wiszą tablice informacyjne, włącznie z regulaminem korzystania ze schroniska, schematem znakowanych szlaków turystycznych w rejonie Popadii i Grofy oraz archiwalną fotografią starego obiektu.


Pierwsze schronisko na połoninie Płyśce (ok. 1425 m n.p.m.) zbudowane zostało przez Ukraińskie Towarzystwo Krajoznawczo-Turystyczne "Płaj"W latach 1933-35. Grunt UTKT "Płaj" otrzymało w dzierżawę od Zarządu Dóbr Stołowych Metropolii Greckokatolickiej we Lwowie i uzyskało również materiał budowlany. 

Autorem projektu schroniska był członek "Płaju", inż. A. Peżanśkyj. Wzniesiono je w dużej części siłami społecznym pod kierunkiem dr. M. Sajewycza. Zbudowane w stylu bojkowskim, obejmowało trzy pomieszczenia i użytkowe poddasze. Już w 1938 r. wymagało remontu z powodu niekorzystnych warunków klimatycznych.


* Przewodnik karpacki (beskidzki i tatrzański), przewodnik terenowy po woj. małopolskim, pilot wycieczek, instruktór przewodnictwa i krajoznawstwa PTTK, przodownik turystyki górskiej PTTK (z uprawnieniami na Beskidy Wschodnie, Beskidy Zachodnie i Tatry; przewodniczący Terenowego Referatu Weryfikacyjnego GOT PTTK w Dobczycach), taternik i pireneista, geograf (specjalizacja: sozologia) i informatyk (specjalizacja: sieci komputerowe), publicysta (ponad 100 publikacji i 4 książki), doktór nauk o kulturze fizycznej , na koncie ma liczne vie ferrate, alpejskie czterotysięczniki (m.in. Mont Blanc, Matterhorn, Dom) i pierwsze znane przejście w Tatrach lodospadu Dolinki Spadowej wprost. Krajoznawca ze słabością do literatury; Czy ktoś chciał coś jeszcze dodać? :)




Brak komentarzy:

Prześlij komentarz