niedziela, 12 marca 2017

Cmentarze wojenne w Łodzi


[PL] W Parku Poniatowskiego na niewielkim placu znajdują się nagrobki żołnierzy radzieckich i polskich poległych w styczniu 1945 roku w bojach o wyzwolenie Łodzi.

W Parku Poniatowskiego znajduje się także drugi cmentarz z nagrobkami żołnierzy radzieckich i polskich poległych w styczniu 1945 roku w bojach o wyzwolenie Łodzi. Na środku cmentarza znajduje się pomnik z napisem w języku rosyjskim. Napis głosi "Wieczna sława bohaterom poległym w bojach za wolność i niepodległość naszej ojczyzny". 





[EN] In the Poniatowski Park on the little square there are couple of tombstones of Soviet and Polish soldiers who died in January 1945 in the battles for the liberation of Lodz.

In the Poniatowski Park there is another cementery with the tombstones of Soviet and Polish soldiers who died in January 1945 in the battles for the liberation of Lodz. In the middle of the cemetery there is a monument with an inscription in Russian. The inscription says "Eternal glory to the heroes who fell in the battles for freedom and independence of our homeland"

Tekst z: https://www.geocaching.com/geocache/GC3GE0N

Willa Zygmunta Richtera

Zabytkowa willa Zygmunta Richtera, dziś siedziba Chorągwi Łódzkiej ZHP.
Zygmunt Richter, najstarszy syn Józefa, był właścicielem fabryki przy ulicy Radwańskiej, założonej w 1879 roku. W sąsiedztwie zakładu, w otoczeniu zieleni stanął jego parterowy dom, który w roku 1888, po wybudowaniu pałacu przy ulicy Wólczańskiej 199 stał się budynkiem biurowym.


W 1895 roku łódzki architekt Franciszek Chełmiński przebudował "biurowiec" przy dzisiejszej ulicy Stefanowskiego 19 na wygodną neorenesansową willę otoczoną ogrodem.
Gdy w 1921 roku zmarł Zygmunt Richter, w wilii zamieszkała wdowa Matylda z dziećmi. Nie na długo, bowiem Richterowie wkrótce wyjechali do USA, a rezydencję sprzedali za 140 tysięcy dolarów firmie ówczesnego potentata Nauma Etingona.

Nowy gospodarz przebudował wnętrza rezydencji: przesunął ściany, poszerzył otwory drzwiowe i powiększył klatkę schodową.
Do dziś przetrwały sztukaterie na sufitach, szafy i witrynki wnękowe, marmurowy kominek na parterze oraz duże okno z witrażem z barwną bordiurą.

W 10-pokojowej willi zamieszkała Fanny Eitingon z 5-osobową rodziną i trójką służby.
Podczas II wojny światowej willę i fabrykę przejęli Niemcy, a po zakończeniu okupacji obiekty przeszły na własność państwowych Zakładów Przemysłu Bawełnianego nr 4 (potem ZPB Polino).

Willa o bardzo interesujących wnętrzach, m.in. w stylu art deco, w których wciąż wzrok przykuwają stylowe kominki, boazerie, sztukaterie, schody i cenna szafa dla lalek w pokoju dziecięcym na piętrze.

Od 1959 roku w willi ma siedzibę Komenda Chorągwi Łódzkiej ZHP.
Rezydencja jest też znana miłośnikom filmów, gdyż w jej stylowych wnętrzach kręcono komedię "Rzeczpospolita Babska" Hieronima Przybyła z 1969 roku i melodramat "Znachor" według powieści Tadeusza Dołęgi-Mostowicza w reżyserii Jerzego Hoffmana z 1981 roku.
"Rzeczpospolita Babska", w reżyserii Hieronima Przybyła, film z 1969 roku.
Obecnie obiekt jest w trakcie zabiegów renowacyjnych.

Tekst i zdjęcie z https://www.geocaching.com/geocache/GC6F2ZB